Zapraszamy na procesję Bożego Ciała

26 maja – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

aktualn Boze.Cialo

Uroczystość Bożego Ciała stanowi dla katolików wyraz uwielbienia i okazję do oddania czci Sakramentowi Eucharystii. Tego dnia w Kościele odbywa się msza, a po niej uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem.

Geneza dnia jest ściśle związana z objawieniami św. Julianny z Cornillon (1192-1258). Uroczystość została ustanowiona w celu podkreślenia jednego z najważniejszych dogmatów naszej wiary, zgodnie z którym Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy przemienił chleb i wino w swoje Ciało i Krew, a ów cud konsekracji dokonuje się na ołtarzu podczas każdej mszy świętej.

Święto to ustanowił biskup Robert z Thourotte w 1246 roku dla diecezji Liege. Oficjalnie Boże Ciało miało zostać wpisane do kalendarza liturgicznego już w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Ostatecznie jednak uroczystość ogłosił papież Jan XXII w 1317 r. W Polsce obchody Bożego Ciała odbyły się po raz pierwszy w 1320 roku w diecezji krakowskiej.

Uroczystość miała przypadać w czwartek, ponieważ dzień ten upamiętnia wydarzenie Ostatniej Wieczerzy. Uznano jednak, że szczególny charakter Wielkiego Tygodnia nie pozwala na radosne obchodzenie święta, dlatego powinno się je ustalić w innym (czwartkowym) terminie. Po Bożym Ciele przez osiem dni trwa oktawa Bożego ciała (codzienne odbywają się specjalne msze św. z procesjami), którą kończy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W naszej parafii w Boże Ciało Msze Święte będą o godz.
7.00;  10.00  i  o  17.00. 

O godz. 10.00 uroczysta Suma będzie odprawiona w Świebodnej z procesją do czterech ołtarzy. Ostatni ołtarz będzie przy sanktuarium

Od piątku, przez całą oktawę Bożego Ciała po Mszy św. wieczornej będzie procesja eucharystyczna. Msza św. wieczorna w oktawie Bożego Ciała będzie o godz. 18.00, na zakończenie oktawy w czwartek – błogosławieństwo dzieci.

W przyszłą niedzielę dzieci wraz z rodzicami zapraszamy na Eucharystię z procesją na godz. 11.00. 

Informacja dla pielgrzymów wybierających się na uroczystość Bożego Ciała do naszego Sanktuarium. Poniżej znajduje się odnośnik z lokalizacją Domu Strażaka w Świebodnej, gdzie odbędzie się Msza święta i będzie miała początek Procesja Eucharystyczna Bożego Ciała.