WYPOMINKI

Listopad – miesiącem modlitwy wypominkowej

11.xx wypominki

W naszej parafii wypominki są przez cały listopad po wieczornej Mszy św.

Wypominki to jedna z najbardziej popularnych form modlitwy błagalnej za zmarłych, której bezpośrednia tradycja sięga X wieku. Jeszcze wcześniej w starożytności w Kościele pierwotnym, podczas przygotowywania darów ofiarnych odczytywano tzw. „dyptyki”, czyli kartki, na których wypisywano imiona żyjących biskupów, ofiarodawców, budowniczych kościoła, ale także imiona zmarłych męczenników, biskupów, rodziców, dobrodziejów… Pierwsi chrześcijanie modląc się w ten sposób okazywali wdzięczność tym, którym cokolwiek zawdzięczali. Rodziło się przekonanie o świętych obcowaniu – wszyscy jesteśmy Kościołem – wspólnotą wielkich i małych, żyjących i zmarłych…

Następnie – ponieważ wyczytywanie wszystkich imion trwało bardzo długo – zdecydowano, że za zmarłych odprawiano msze św., podobnie jak to robimy dzisiaj, i wtedy modlono się i wyczytywano ich imiona.

Od około X wieku wrócono do zwyczaju osobnego odczytywania imion naszych zmarłych poprzedników i stąd wzięła się modlitwa wypominkowa, którą praktykujemy do dziś. W wielu parafiach są specjalne wypominki listopadowe, kwartalne, półroczne i roczne.